Sunflowerfest 2015 – Running Times for MAINSTAGE, CAMPFIRE and BARN stages Announced

line up8(1)From Friday 31st July right through to ‬Sunday 2nd August, Sunflowerfest 2015 has announced the running times for their three main stages.

And as if that isn’t enough,  the running time for the Moot, Pond stage, Bliss area and Kidzone programmes to still to follow.

Festival fare is many and varied. Local lads The Hard Chargers will be bringing their own special brand of dirty blues to the main stage on Saturday night, while The Twisted Sisters and their eye-wateringly funny act will be tearing up the Campfire stage.

Check out headliners Dreadzone, whose techno-reggae-dub mash up don’t leave much room for a crowd to stay still. Let’s face it, you can’t ask for much more from a summer festival.

Please see below for the stage times. However please check with on the Official Website as there may be changes to this line-up.

FRIDAY 31ST JULY

MAIN STAGE

DREADZONE (10.45 – 11.55pm)
EARL 16 & DREADZONE SOUND SYSTEM (8.45 – 9.45pm)
KING KONG COMPANY (7.10 – 8.10pm)
BUNOSCIONN (5.50 – 6.35pm)
RUNABAY (4.35 – 5.15pm)
TEMPEST FUGITIVES – Winners of Jagermeister BOTB (3.25 – 4pm)
STORMTREE (2.20 – 2.55pm)

BARN STAGE

NANU NANU (9.45 – 10.45pm)
EVIL PRESIDENTES (8.10 – 8.45pm)
JBR (6.35 – 7.10pm)
REMEDY (5.15 – 5.50pm)
GREEN MONKEY (4 – 4.35pm)
THE TITANICS (2.55 – 3.25pm)
PALM TREE DYNAMITE (1.50 – 2.20pm)

CAMPFIRE STAGE

COCO AND THE BUTTERFIELDS (9.45 – 10.45pm)
DECOMPOSING IN PARIS (8.10 – 8.45pm)
LILITH LANE (6.35 – 7.10pm)
ALLISON MCGRATH BAD (5.15 – 5.50pm)
HIS NEW ATLAS (4 – 4.35pm)
DAVID GOODWIN – Buskfest Winner (2.55 – 3.25pm)
DONNA DUNNE (1.50 – 2.20pm)

SATURDAY 1ST AUGUST

MAIN STAGE

SENSER (10.40 – 11.55pm)
SCREAMING EAGLES (9.05 – 9.55pm)
TRIGGERMAN (7.40 – 8.25pm)
DEANY DARKO (6.20 – 7.05pm)
THE HARDCHARGERS (5.50 – 5.45pm)
PREACHER’S SON (3.55 – 4.30pm)
R51 (2.45 – 3.20pm)
MY FELLOW SPONGES (1.35 – 2.10pm)
THE LEFT BACKS (12.30 – 1.05pm)

BARN STAGE

NASA ASSASSIN (9.55 – 10.40pm)
MAVERICK (8.25 – 9.05pm)
ELEVATION FALLS (7.05 – 7.40pm)
HENRY CLUNEY – Stiff Little Fingers (5.45 – 6.20pm)
LO MEJOR (4.30 -5.05pm)
ROBOCOBRA QUARTET (3.20 – 3.55pm)
HOT COPS (2.10 – 2.45pm)
OH BOLAND (1.05 – 1.35pm)
KRYPTIC STATE (12 – 12.30pm)

CAMPFIRE STAGE

URSULA BURNS (9.55 – 10.40pm)
THE TWISTED SISTERS (8.25 – 9.05pm)
HVMMINGBYRD (7.05 – 7.40pm)
LOVE STREET (5.45 – 6.20pm)
KICK THE BUCKET BLUES BAND (4.30 – 5.05pm)
GILDED THIEVES (3.20 – 3.55pm)
OWEN DENVIR (2.10 – 2,45pm)
MONSOON SEASON (1.05 – 1.35pm)
QUE PASA (12 – 12.30pm)

SUNDAY 2ND AUGUST

MAIN STAGE

SKINNY LISTER (9.50 – 11pm)
LORIS (8.20 – 9.05pm)
MAGWERE (7 – 7.45pm)
THE WOOD BURNING SAVAGES (5.40 – 6.25pm)
DANIEL DUKE (4.20 – 5.05pm)
AMANDA ST.JOHN (3 – 3.45pm)
TREEHOME (1.40 – 2.20pm)
BIG BELFAST CHOIR (12.30 – 1.05pm)

BARN STAGE

ZOMBIFIED (9.05 – 9.50pm)
WAR IRON (7.45 – 8.20pm)
MATTY JAMES (6.25 – 7pm)
PETTY YOUTH (5.05 – 5.40pm)
ZALUPA (3.45 – 4.20pm)
CIVIL SIMIAN (2.20 – 2.55pm)
NAOISE ROO (1.05 – 1.40pm)

CAMPFIRE STAGE

MUTEFISH (9.05 – 9.50pm)
HOW (7.45 – 8.20pm)
MIKE MORMECHA (6.25 – 7pm)
THE DANDY HORSES (5.05 – 5.40pm)
NA LEANAI (3.45 – 4.20pm)
GROUSE (2.20 – 2.55pm)
TECIMERICO (1.05 – 1.40pm)

For tickets visit http://www.sunflowerfest.co.uk/tickets/